[Poradnik] Jak wybrać telewizor?

Aktualnie na rynku dominują telewizory z ekranami LCD albo OLED, wyświetlające obraz w rozdzielczości Full HD albo 4K Ultra HD oraz wyposażone w systemy Smart TV. Nie jest trudno pogubić się w tym nazewnictwie, a do tego dochodzą jeszcze rozmaite elementy specyfikacji. W dodatku nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi na pytanie o to, jaki telewizor kupić, ponieważ w grę wchodzi wiele czynników.

W tym poradniku wyjaśniamy najważniejsze kwestie. Po jego lekturze będziesz w stanie postawić w salonie doskonały telewizor, dostosowany do Twoich potrzeb i preferencji.

Wielkość ekranu i format – Full HD czy Ultra HD?

Dla wielu osób kwestią priorytetową jest wielkość wyświetlacza poda w calach. Warto ją dostosować do odległości, z jakiej będzie oglądać telewizor. Doskonale pokazuje to poniższa tabela.

 

 Oczywiście są to wartości domyślne. Znaczenie mają również nasze przyzwyczajenia i indywidualne preferencje. Pamiętać musimy jednak o tym, że o komforcie oglądania telewizora decyduje również obsługiwana rozdzielczość oraz format obrazu.

W pierwszym przypadku klienci powinni szukać oznaczeń typu HD Ready, które oznaczają, że telewizory są w stanie obsłużyć materiały jakości HD. W przypadku urządzeń o stosunkowo niewielkiej przekątnej ekranu (do 42 cali), rozdzielczość HD (1366×768) okaże się wystarczają – w większych telewizorach warto korzystać z technologii Full HD (1920×1080), która zapewnia po prostu lepszej jakości obraz.

Na najwięcej liczyć możemy jednak w przypadku urządzeń 4K Ultra HD (3840×2160). Zapewniają generowanie niezwykle dokładnego obrazu, dlatego warto pomyśleć o ich zakupie. Oczywiście sama rozdzielczość nie wystarczy – musimy bowiem znaleźć filmy i programy, które w takich technologiach są wyświetlane.

Jeżeli chodzi o format obrazu, należy wymienić najczęściej wykorzystywane proporcje:

 • 16:9 – jest to format panoramiczny sprawdzający się przy oglądaniu filmów.
 • 4:3 – format tradycyjny, zbliżony do kwadratu, wykorzystywany przy wyświetlaniu większości programów telewizyjnych.
 • 21:9 – format kinowy, który pozwoli oglądać filmy niczym w sali kinowej.

 

Technologia podświetlania matrycy

Na całe szczęście minęła już era telewizorów kineskopowych. Dziś możemy korzystać z kilku technologii podświetlania matrycy, a każda ma swoje zalety i wady. Warto się o nich czegoś dowiedzieć, aby potem nie żałować pochopnej decyzji. Matryca wpływa nie tylko na jakość obrazu, lecz też kolorystykę i częstotliwość odświeżania. Oto najważniejsze technologie na rynku.

 • Telewizory LED są bezpośrednimi następcami wersji LCD. Zaopatrzone są w wyświetlacz ciekłokrystaliczny oparty na zmianie polaryzacji światła. Technologia ta gwarantuje nam niezwykle dobrą jasność obrazu, co sprawdza się zwłaszcza podczas oglądania telewizji za dnia. Porównując taki typ z poprzednikiem, od razu zauważymy, że LED-owe modele pobierają o wiele mniej energii niż wersje LCD. Ponadto zmiana systemu podświetlenia matrycy znacząco zmniejszyła wagę telewizora. Dzięki temu bez trudu możemy zawiesić go na ścianie. Warto podczas zakupu telewizora sprawdzić, w jakiej technologii został wykonany ekran. Mamy tutaj do czynienia z TFT oraz IPS. W przypadku IPS jakość barw jest o wiele lepsza i możemy liczyć na znacznie szersze kąty widzenia. TFT to z kolei głębsza czerń. Jeśli planujemy wykorzystywać telewizor pod PlayStation lub Xboxa, to proponujemy wybrać model z ekranem TFT, albowiem gwarantuje on większą szybkość odświeżania, widoczną dla dynamicznych scen.
 • Telewizory OLED pojawiły się na rynku w 2013 r. Wykorzystywana w nich technologia OLED okazała się ogromną rewolucją na rynku. Żadna inna technologia nie daje nam tak dokładnego obrazu. W odróżnieniu od tradycyjnych wyświetlaczy LCD matryca OLED może sterować światłem pojedynczych pikseli. Daje to możliwość uzyskania idealnej czerni oraz nieskończonego kontrastu. Takie rozwiązanie pozwala uzyskać ostry obraz o wyraźnych detalach nawet w momencie, kiedy na ciemnych obszarach znajdują się mniejsze i jaśniejsze obiekty. Głęboka czerń staje się tutaj bardzo dobrym tłem dla żywych kolorów. Nie można także zapominać o rekordowym czasie reakcji wynoszącym około 0,01 milisekundy.Najnowsze modele charakteryzują się żywotnością matrycy na poziomie 100 tysięcy godzin. Jeśli korzystalibyśmy z telewizora 8-10 godzin dziennie, to wymienić musielibyśmy go dopiero po 30 latach! Niestety na chwilę obecną technologii OLED można zarzucić kilka wad. Najczęściej ma problemy z odwzorowaniem naturalnej i równomiernej bieli. Do tego dochodzi większy pobór mocy. Dla wielu zaporowa może być także cena – najtańsze obecnie modele kosztują 7 tysięcy złotych.
 • Telewizory plazmowe również przez pewien czas były rewolucyjne W porównaniu do technologii ciekłokrystalicznych możemy tutaj liczyć na o wiele wyższą jakość obrazu. Otrzymamy dzięki takiemu telewizorowi głęboką czerń, bardzo realistyczne oddawanie barw, świetny czas odświeżania oraz widzenie pod wieloma kątami. Eksperci polecają te modele do gier komputerowych. Niestety technologia plazmowa nie jest wolna od niedoskonałości. Telewizory tego typu posiadają niską jasność ekranu i gorzej prezentują się w silnie nasłonecznionych pomieszczeniach. W porównaniu do LED-owych wersji plazmy pobierają znacznie więcej energii. Można stwierdzić, że nadchodzi kres plazmy, gdyż czołowi producenci zrezygnowali z tworzenia produktów w tej technologii.

 

Telewizor 49″ Samsung UE49M5002
Cena: 1 480,00 zł

KUP TERAZ!

 

Smart TV – dodatkowe możliwości

Dobrej jakości obraz o jednak nie wszystko. Wielu producentów pragnie rozszerzyć możliwości swoich telewizorów, dlatego obecnie tak popularne są urządzenia typu Smart TV. Posiadają one specjalnie przygotowane systemy operacyjne, które pozwalają na obsługę wielu aplikacji (m.in. Ipla, HBO GO, Netflix, Skype czy też wiele gier).

Rodzaj zastosowanego systemu zależy od producenta telewizora. Wielu z nich posiada bowiem swoje autorskie oprogramowanie.

 • Tizen – system stosowany w telewizorach Samsunga. Bardzo dobrze spisuje się podczas parowania TV ze smartfonami tej marki.
 • WebOS – wykorzystywany przez LG. Działa szybko, oferuje także intuicyjne menu. Liczba obsługiwanych aplikacji mogłaby być jednak większa.
 • Android TV – zapewnia dostęp do ogromnej liczby aplikacji, co bez wątpienia jest największą zaletą systemu. Stosowany w telewizorach Philips, Sony, Thomson, TCL i Manta.
 • Firefox OS – wykorzystuje go firma Panasonic. Polecany jest ze względu na prostotę obsługi.

 

Telewizor 43″ Thomson 43UC6306

Cena: 1 389,00 zł

KUP TERAZ!

 

Zastosowane technologie – na co zwrócić uwagę?

O jakości i przydatności telewizora bardzo często decydują wykorzystywane przez niego technologie. Ich wybór jest obecnie niezwykle szeroki – praktycznie każdy producent dysponuje własnymi, autorskimi rozwiązaniami.

 • Obraz 3D – na początek kilka słów o już nieco zapomnianej technologii. Telewizory generują trójwymiarowy obraz jakiś czas temu były bardzo popularne, jednak szybko stało się jasne, że nie zapewniają one zbyt wysokiej jakości obrazu. Spadające zainteresowanie telewizorami 3D sprawiło, że technologia 3D nie jest na dzień dzisiejszy rozwijana.
 • HDR – czyli High Dynamic Range. Mówiąc ogólnie, jest to technologia, która pozwala na generowanie obrazu o jasności zbliżonej do tego, co rejestrują nasze oczy. Wszystko dzięki zmianie stosunku najjaśniejszego punktu na generowanym obrazie do najciemniejszego. Przekłada się to także na wyższą płynność obrazu, dlatego technologia HDR zalecana jest graczom, którzy do telewizorów podpinają konsole do gier.
 • Quantum Dot – technologia kropek kwantowych na dobre wykorzystywana jest od 2015 roku. Zdecydowanie rozszerza ona dostępną paletę barw wyświetlanych na ekranie, dzięki czemu nasycenie kolorów jest głębsze. Wszystko to przekłada się na wzrost jakość generowanego obrazu.
 • Ambilight – wykorzystuje ona specjalne diody LED, które są montowane z tyłu telewizora. Ich zadaniem jest generowanie kolorowych poświat i konturów (tylko w droższych wersjach), które tworzą wrażenie rozszerzania się obrazu generowanego przez telewizor na przestrzeń znajdującą się za urządzeniem. Diody reagują na sytuacje panującą na ekranie i w odpowiedni sposób dostosowują swoje działanie.
 • PurColor – wprowadza znacznie więcej punktów regulacji kolorów, dzięki czemu są one bardziej naturalne. Sam obraz jest bardzo wysokiej jakości.

 

 

Telewizor 55″ LG 55UJ620V

Cena: 2 059,00 zł

KUP TERAZ!

 

Etykieta energetyczna telewizora

Kupując telewizor warto zapoznać się z informacjami zamieszczonymi na etykiecie energetycznej. Powinien ją posiadać każdy telewizor. Zawiera ona podstawowe dane techniczne konkretnego modelu oraz oznaczenie klasy energetycznej od A do D. Obecnie większość nowych telewizorów posiada klasą A, czasami B. W najwyższej klasie energetycznej występują dodatkowe podziały – A+++, A++, A+. Oczywiście im więcej plusów, tym niższym pobór mocy.

 

 

Sprawdź ofertę telewizorów na www.mirapolnext.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *