[Poradnik] Jak dbać o czystość i higienę w basenie

Jeżeli posiadasz w swoim ogrodzie basen, to na pewno zastanawiasz się nad tym, co zrobić, aby utrzymać w nim czystą wodę?

W zależności od tego jaki basen posiadasz, może on zawierać w zestawie różne elementy i akcesoria, niezbędne do odpowiedniego funkcjonowania oraz dbania o higienę wody. Podstawą są dzisiaj takie elementy jak pompa oraz filtry, które przetłaczają wodę przez basen. W niektórych droższych modelach można również spotkać specjalne urządzenia, które automatycznie dozują środki chemiczne uzdatniające wodę a także systemy podgrzewające.

 

Filtry i pompa:

Woda w basenie krąży w układzie zamkniętym poprzez filtry, natomiast z basenu odprowadzana jest zazwyczaj poprzez rynnę przelewową zamontowaną wzdłuż basenu, lub poprzez tak zwane skimmery, czyli punktowe odpływy. Są one bardzo popularne, głównie ze względu na to, iż powodują szybkie zasysanie zanieczyszczeń pojawiających się w wodzie (zawierają sita, które zatrzymują ciała stałe – np. liście). Z kolei ze skimmerów pompa tłoczy wodę do filtra piaskowego, gdzie wyłapywane są wszelkie drobniejsze zanieczyszczenia.

Warto tutaj zauważyć iż zaleca się, aby płukać ten filtr przynajmniej raz na kilka dni.

Kliknij w poniższe zdjęcia, aby sprawdzić dokładną specyfikację produktu:

   

 

Chlorowanie wody:

Do uzdatniania wody często wykorzystuje się również chlor, który jest stosunkowo tani i dość skuteczny. Zasada działania jest bardzo prosta – wszystko czego potrzebujemy to dozownik chloru, oraz tabletki chlorowe. Wrzucamy do dozownika tabletki a następnie umieszczamy je w wodzie.

Kliknij w poniższe zdjęcie, aby sprawdzić dokładną specyfikację produktu:

 

Żelazo, miedź czy magnez to główne pierwiastki, powodujące brzydki kolor wody, oraz nieprzyjemny zapach. Chlor znacząco ogranicza ich działalność i sprawia, że barwa wody staje się błękitna i bardziej przejrzysta. Zabija on również bakterie niebezpieczne dla zdrowia.

W zasadzie mamy tutaj dwie możliwości – wspomniane chlorowanie zwykłą chemią basenową, lub uzdatnianie wody przy użyciu specjalnego generatora chloru lub tak zwanego ozonatora.

 

Czyszczenie mechaniczne basenu:

Jeżeli chcemy mieć na prawdę czysty basen i wodę to nie możemy zapomnieć o czyszczeniu mechanicznym basenu. Na czym ono polega?

Na początek polecamy zaopatrzyć się w tak zwany zbierak basenowy. Jest to nic innego jak drobna siatka umieszczona na teleskopowym kiju, którą możemy w bardzo łatwy sposób zbierać wszelkie nieczystości z powierzchni wody.

Kliknij w poniższe zdjęcia, aby sprawdzić dokładną specyfikację produktu:

     

 

Kolejną opcją jest zaopatrzenie się w odkurzacz basenowy, który działa na zasadzie przepływowej. Takie urządzenie podłączamy zazwyczaj do pompy wodnej, dzięki czemu zasysa ono wodę przy dnie basenu lub przy jego ścianach, zbierając z nich brud. Pobrane w ten sposób zanieczyszczenia osadzają się na specjalnych filtrach i w pojemniku umieszczonym wewnątrz urządzenia.

 

Działania prewencyjne:

W życiu mówi się, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Podobne stwierdzenie można użyć odnośnie dbania o czystość w basenie.

Na czym polega prewencja?

Przede wszystkim możemy zaopatrzyć się w matę do przykrycia basenu. Wielu producentów często dołącza takie akcesoria do zestawu. Założenie takiego przykrycia z pewnością jest troszkę pracochłonne, aczkolwiek bardzo pomaga w utrzymaniu czystości. Powinniśmy o tej czynności pamiętać za każdym razem kiedy kończymy korzystanie z basenu.

Kliknij w poniższe zdjęcie, aby sprawdzić dokładną specyfikację produktu:

Na koniec warto również zaznaczyć iż większość producentów basenów zaleca, aby każdego tygodnia w basenie znajdowało się około 5% świeżej wody. Wymiana nie musi być oczywiście bezstratna,  ponieważ przy użyciu obecnej wody możemy przepłukać filtry, lub po prostu użyć ją do podlewania ogrodu.

 

Mamy nadzieję, że nasze rady pomogą Wam zadbać o higienę w basenie. Pamiętajcie, że czysty basen to przede wszystkim większa frajda z korzystania oraz poczucie bezpieczeństwa. 🙂

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *